Noc Świętojańska w Morawicy

Noc Świętojańska, czyli Noc Kupały to jedno z głównych świąt ludowych Słowian wschodnich, które zbiegało się z chrześcijańskim świętem Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W tradycji ludowej czczone było jako dzień przesilenia letniego, a obchodzono je 24 czerwca. Nazwa święta wywodzi się ostatecznie od wschodniosłowiańskiego odpowiednika słowa kąpać.

Z Nocą Świętojańską związany jest szereg czynności i obrzędów, takich jak zbieranie ziół i kwiatów, wchodzenie do wody, posyłanie wianków na wodzie, rozpalanie ognisk, tańce, śpiewy, skoki przez ogień. Wierzono także, że tego dnia słońce gra i dzieją się inne cuda natury. Świętowanie odbywało się w pobliżu wody.

Od wielu lat nad zalewem w Morawicy obchodzona jest Noc Świętojańska. Wydarzenie to niesie za sobą masę atrakcji i tradycyjnych obrzędów.

Noc Świętojańska w Morawicy rozpoczyna się uroczystym korowodem, który wyrusza spod placu Centrum Samorządowego w kierunku morawickiego zalewu. Następnie, zgodnie z tradycją na zbiorniku puszczane są wianki.  Na uczestników czeka prawdziwa moc atrakcji, między innymi: występy artystyczne, pokazy taneczne i wokalne, konkursy z nagrodami oraz kiermasz potraw regionalnych.  Co roku na zakończenie Nocy Świętojańskiej na naszej scenie gościmy sławnych artystów. Zagrali już miedzy innymi: Feel, Cleo, Brathanki, Ich Troje.

Istnieje możliwości wynajęcia powierzchni np. pod sprzedaż artykułów i wyrobów spożywczych, balonów, maskotek itp. Poniżej znajdą Państwo Informację dotyczącej opłat za wynajem powierzchni  oraz oświadczenie, które powinno zostać podpisane  w związku ze sprzedażą żywności.  Więcej informacji pod nr tel. 41 311 47 02 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30, bądź mailowo plywalnia@zgkirmorawica.pl.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Rekreacji w Morawicy

ul. Kielecka 9,  26-026 Morawica

NIP: 6571025692

REGON: 260578163

KRS: 0000407915

Wysokość kapitału zakładowego: 3 768 000,00 PLN

 

E-PUAP: /zgkmorawica/domyslna


Zakład czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach: 07:30- 15:30


Miasto i Gmina Morawica

www.morawica.pl

www.zgkirmorawica.pl© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Skip to content